Çeviri Ekipmanı

Simültane çevirinin kalitesi, büyük ölçüde çevirmenlerin konuşmacıları ne kadar iyi duyduğuna bağlıdır. Bu nedenle çevirmenlere uluslararası standartlara uygun çeviri kabinleri ve teknik ekipman sağlanması çok önemlidir. Sabit çeviri kabinleriyle ilgili TS TS ISO 2603 standartları ve taşınabilir kabinlerle ilgili TS ISO 4043 standartları geçerlidir.

Toplantı sabit ekipmanı olmayan bir yerde düzenlenecekse, simültane çeviri ekipmanı kurma ve kiralama konusunda uzmanlaşan profesyonel şirketlerle çalışmakta yarar vardır. Enterkon herhangi bir ekipman şirketiyle doğrudan çalışmamakla birlikte, bu konuda hizmet sunan şirketlere nasıl ulaşabileceği hakkında bilgi verebilir.

Enterkon, 20 kişiye kadarki toplantılar için taşınabilir simultane çeviri ekipmanı olan "bidül" kiralama hizmeti vermektedir. Bidül kiralama konusunda detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için enterkon@enterkon.com.tr adresine mesaj atınız

Çeviri kabinleri ve ekipmanı hakkında bazı bilgiler:

• Çevirmenlerin "işyeri" çeviri kabinidir; çevirmenler oldukça stresli şartlarda ve dar bir mekanda bütün gün çalışmak zorunda kalabilir.

• Kullanılan her dil için her çevirmenin bir kulaklığı ve mikrofonu olacak şekilde donatılmış bir kabin bulunmalıdır.

• Kabinler, çevirmenin hem konuşmacıları, hem de görsel ekipmanı (perde, ekran, vb.) herhangi bir engel olmadan görebileceği bir biçimde ve mesafede yerleştirilmelidir.

• Çevirmenlerin dışarıdan gelen seslerden rahatsız olmaması, aynı şekilde dışarıdan gelen sesin çevirmenlerin mikrofonlarıyla dinleyicilerin kulaklarına gitmemesi sağlanmalıdır.

• Kabinlerde her çevirmen için bir masa lambası olmalıdır. Ayrıca teknik ekipmanı, lambaları ve dokümanları alacak büyüklükte bir masa olmalıdır.

• Toplantı boyunca salonda en az bir teknisyen bulunmalıdır. Çevirmenler çeviri ekipmanını sadece kullanmayı bilir, kurmayı veya tamir etmeyi bilmezler.

• İkiden fazla dilin kullanıldığı toplantılarda, bir kabindeki çevirmenlerin bir başka kabinde yapılan çeviriyi dinlemesine imkan sağlayan röle sistemi olan çeviri sistemi kurulması gerekebilir.

• Simultane çeviri kabinlerinin özellikleri, TS ISO 2603 ve TS ISO 4043 standartlarına uyumlu olmalıdır.

30 Yılı Aşan Deneyim


Geçmişe Yolculuk